Vyhrála ČSSD!

kategorie: politika
publikoval: neznamy
datum a čas: 10-09-2009 15:18:07

Jak bude vypadat náš socialistický ráj? Krok za krokem

České republice reálně hrozí, že zde bude vládnout nejvíce levicová vláda od sametové revoluce. Přenesme se nyní o několik měsíců dopředu, a představme si, že ČSSD vyhraje v říjnových volbách. Kam nás její vládnutí s podporou komunistů přivede?

10. října 2009 20:00
Výsledky voleb

Oficiální výsledky říjnových voleb ještě nejsou vyhlášeny, ale rozdělení mandátů se již nemůže změnit. Zvítězila ČSSD, těsně druhá ODS a třetí KSČM. Nikdo další do sněmovny neprošel. Jiří Paroubek vystupuje triumfálně v televizním projevu k národu. Spolu s komunisty bude mít 125 mandátů, takže nebude závislý na přeběhlících. "Začíná nová éra," hřímá Paroubek.

1. ledna 2010 14:00
Novoroční projev

Jiří Paroubek se ujímá slova. Po vzoru prezidenta začíná slovy "Milí spoluobčané..." Následuje první premiérský novoroční projev v historii samostatné ČR. Konec roku byl ve znamení úspěchů. Alespoň to tak vypadá v podání předsedy ČSSD. Ve zkráceném řízení se podařilo projednat většinu socialistických návrhů. "Dnešním dnem se stává Česko moderním sociálním státem" uzavírá.

1. července 2010
Stav rozpočtu: schodek 104 miliardy Kč

"Jistě, že mě to znepokojuje, ale sociální stát není věc, ze které bychom hodlali slevit" odpovídá Jiří Paroubek na dotaz novináře, co říká na nedodržování schváleného rozpočtu. Podle rozpočtového plánu jsme měli v půli roku dosahovat schodku 85 miliard, ale tuto hranici jsme překročili vlivem zvýšení důchodů již před měsícem. Financování mimořádného důchodu z dividend ČEZu se ukázalo jako nemožné. Zbylí akcionáři hrozili miliardovými arbitrážemi. Nakonec tedy výdaje financoval státní rozpočet. ČSSD je jasné, že rozpočet na příští rok by skončil katastrofou. Mění tedy svůj plán a zvyšuje firmám daně na 24 procent.

16. července 2010
Zhoršení mezinárodní pozice

Ratingové agentury mění výhled české ekonomiky na negativní.

30. září 2010
Vláda schválila rekordní schodek na rok 2011: 212 miliardy Kč

Vláda ČSSD schválila rekordní schodek státního rozpočtu. Zvýšení porodného, úprava nemocenské, rodičovské a příspěvku na dítě si vyžádají v roce 2011 dodatečných 25 miliard korun. Rozpočet počítá také s dalším zvýšením důchodů o 8 procent a růstem nákladů na státní dluh. Jiří Paroubek opakuje svůj výrok z roku 2006: "On by nebyl vůbec žádný problém udělat o sedmdesát miliard korun nižší výdaje. Otázka je, proč bychom to dělali."

1. ledna 2011 14:00
Novoroční projev

Jiří Paroubek začíná svůj historický druhý novoroční projev. Chválí si další posilování sociálního státu a upozorňuje na "menší problémy" se státními financemi. "Stále máme nižší zadlužení než některé jiné země,"tvrdí.

2. ledna 2011
Schodek rozpočtu za rok 2010: 204 miliardy

Ministerstvo financí oznamuje, že se nepodařilo udržet loňský schodek pod 200 miliardami. Je tak desetkrát vyšší než byl v roce 2008 za středopravicové vlády. Ministr financí Bohuslav Sobotka to komentoval slovy: "Očekáváme, že ekonomické oživení a větší výběr z podnikových daní pomohou k tomu, aby byl letošní výsledek lepší."

14. ledna 2011
Snížení ratingu

Ratingové agentury snižují rating Česka na úroveň, kde byl naposledy před deseti lety. Sazby státních dluhopisů reagují okamžitě růstem. Letos bude muset Česko obnovit přibližně desetinu státního dluhu a pokrýt nový deficit. Letos tak dáme na úrocích o 6 miliard Kč více.

15. ledna 2011
Pokuta od Evropské komise

Na zhoršení hospodaření reaguje i Evropská komise, která již několikrát Česko vyzývala, aby zlepšilo stav veřejných financí. Pozastavuje nám čerpání některých evropských fondů. Česko tak v letošním roce přijde o další miliardy.

1. února 2011
Výměna ministrů

Premiér Jiří Paroubek provádí velké změny ve své vládě. Odchází polovina ministrů včetně ministra práce Zdeňka Škromacha. "Nesmysl. Na vině jsou dílčí pochybení" odvrací Paroubek kritiku novinářů, zda za problémy země nemůže spíše politika vlády než pochybení jednotlivých ministrů.

1. července 2011
Firmy odchází z Česka

Začíná být jasné, že se na daních od firem nevybere tolik, kolik socialisté předpokládali. Firmy odchází dále na východ, protože zde jsou lepší daňové podmínky, a větší ekonomická stabilita. Následuje vlna propouštění. Nezaměstnanost roste nad 15 procent, a stát vydává na dodatečných sociálních dávkách další miliardy.

1. srpna 2011
Vystřízlivění

Jiří Paroubek v televizním přenosu přiznává, že letos nedokáže udržet schodek pod 250 miliardami korun. "Podle našich posledních prognóz bude schodek těsně pod 260 miliardami Zřejmě přehodnotíme náš plán zvýšit od příštího roku důchody," přiznává. Zároveň upozorňuje zahraniční společnosti, že pokud nebudou zvyšovat zaměstnanost v zemi, může stát přistoupit k tomu, že do nich kapitálově vstoupí.

5. srpna 2011
Delegace z Venezuely

Do Prahy dorazila delegace z Venezuely v čele s Hugem Chávezem. Chávez prohlašuje svého "přítele" Jiřího Paroubka za jednoho z nejbližších spojenců.

15. září 2011
Státní dluhopisy se nepodařilo upsat

Ministerstvu financí se nepodařilo upsat státní dluhopisy. Následující den do Prahy dorazila delegace Mezinárodního měnového fondu.

15. listopadu 2011
Přijetí eura

Evropská komise ve společném prohlášení s Evropskou centrální bankou uvedla, že Česko nebude moci přijmout společnou evropskou měnu kvůli hospodářským problémům nejméně do roku 2020. Mezitím se Maďarsko pod pravicovou vládou změnilo opět v ekonomického tygra střední Evropy.

15. prosince 2011
Rozpočet schválen

Ve sněmovně se podařilo po složitých jednáních s Mezinárodním měnovým fondem prosadit rozpočet na rok 2012. Počítá se snížením platů státních zaměstnanců o 20 procent, průměrné důchody se sníží na 8000 korun, tedy reálně o třetinu méně, než nastoupila sociální demokracie do vlády. DPH se zvyšuje z 19 na 25 procent, snížená sazba 9 procent, bude nově 15 procentní.

1. ledna 2012 14:00
Novoroční projev

Jiří Paroubek obviňuje ve svém novoročním projevu kapitalistické zájmy, které vedly k destrukci sociálního státu. Během projevu se na Václavském náměstí sešly desítky tisíc lidí demonstrovat proti současné vládě. Protestuje se také na jiných místech v Praze a řadě měst po celé zemi. Celkem jsou na nohou stovky tisíc občanů, Objevují se mezi nimi transparenty s hesly "STOP socialismu" nebo HUž ti nevěříme".

1. února 2012
Poslední úspěch Jiřího Paroubka

Český premiér Jiří Paroubek dostal novou krev do žil. Na svém výročním zasedání Socialistické internacionály byl zvolen do čela této organizace.

1. dubna 2012
Milion nezaměstnaných

Přijaté restriktivní opatření ze začátku roku dále podvazují ekonomiku. Bez práce je milion lidí a míra nezaměstnanosti se tak dostala nad 20 procent. Jiří Paroubek odletěl vyjednávat o možné pomoci do Ruska. Evropští diplomaté a Spojené státy ostře tento krok kritizovali. Paroubek po návratu reagoval hrozbou vystoupení Česka z mezinárodních organizací.

1. května 2012
Pokles ekonomiky

Český průmysl i stavebnictví zažívá obrovský propad, vyšší než v období finanční krize v roce 2009. V zemi výrazně roste kriminalita. Počet násilných činů a krádeží vzrostl na trojnásobek. České dráhy zbankrotovaly, stát neměl dostatek prostředku na úhradu jejich dluhů. Česká koruna padá na nejslabší úroveň v historii, euro stojí 48 korun a s tím rostou ceny importovaného zboží. Litr benzínu stojí přes 50 korun. Odbory hrozí generální stávkou.

1. června 2012
Další problémy

Inflace překročila 15 procent vlivem zdražujícího se importu. Mnoho lidí odchází do zahraničí. Počet obyvatel Česka klesá opět pod deset milionů lidí. Paroubek se snaží situaci zachránit: "Zvýšením porodného na dvojnásobek zajistíme růst české populace." Následující den zprávu dementuje Mezinárodní měnový fond, který stále fakticky řídí zemi.

1. července 2012
Jiří Paroubek odstupuje

Po dvou týdnech masivních protestů se Jiří Paroubek rozhodnul podat demisi do rukou prezidenta republiky. Předčasné volby po dohodě s opozicí by měly být ještě letos. Ekonomika země je ale zdevastovaná. Bude trvat nejméně deset let, než se s tím dokážeme plně vyrovnat. Reálné mzdy jsou jen těsně nad úrovní roku 1989, v zemi je 25 procentní nezaměstnanost, sociální dávky jsou seškrtány na minimum, tisíce firem zkrachovaly nebo odešly na východ. Vzniklé státní dluhy se budou splácet ještě desítky let...

Přidej příprcek:


Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo tisíc-dvě stě-třicet čtyři:

lojzek
11-09-2009 13:01:45 Σ B @ 47912 #^

todle je zajimavejsi cteni na toto tema [hn.ihned.cz]

m4
11-09-2009 09:19:15 Σ B @ 47893 #^

borci ja nejak nevim, ale tento clanek je imho dobry bullshit. Placani sracek ktere nejsou realne. Rekl bych ze to funguje jinak. Kdyby to precejenom byla prvda emigruju na slovensko :), resp znova zazadam o obcanstvi :)

toNic
10-09-2009 16:32:21 Σ B @ 47856 #^

lojzek(#47840) bohuzel tohle neni zadna sranda a klidne to takto muze dopadnout.
jeff (#47848) ma v tomhle pravdu, cssd nema program, jen seznam toho co by lidi chteli. To je sice pekny, ale vsimni si, ze nikdo z nas nejezdi ve ferrari i kdyz by jsme ho meli radi v garazi hned vedle porsche, masiny, terenaku, ctyrkolky, privesu s jachtou atd. A duvod je jednoduse ten, ze na to nemame, a kdyz na to nemame, tak si to nekoupis. Muzes si pujcit, ale urcite vis, jak takovy lidi casem dopadnou, dluh zaplacnuty jinym dluhem a nakonec hola prdel.
Jinak bych vypichl jeffovu vetu "kradou samozrejme vsichni..." a poopravil takto "kradou a lzou samozrejme vsichni..." neb tohle je bohuzel realita a je to dedictvi 40 let komunismu, kdy nekrast znamenalo okradat vlastni rodinu. K naprave se mnoho neudelalo, ale nemuzeme cekat, ze se to zmeni za 20 let. Zvlast kdyz lidi co kradou maji sami na sebe usit bic? To si proste odporuje

jeff
10-09-2009 16:07:07 Σ B @ 47848 #^

precti si jirine program cssd a rekni mi skupinu kterou v nem nepodporili :) ci organizaci..sport..kulturu.. totalne kompletni doprava...kdyz si to preces, tak zjistis ze by jim na to nestacilo ani 100 statnich rozpoctu.

ja nerikam ze ODS vsechno co ma napsany slibi - to ani nejde a jak sem uz psal patova situace proste reformy brzdi.. kdo asi.

ale kdyz si najedu na program CSSD - treba cast duchodci, tak ctu.. 13. duchod z cezu, garance min. 55% ciste mzdy .. atd..

kdyz si otevru volebni program ods tak prvni veta v tomhle je: První etapa důchodové reformy stabilizuje důchodový systém.

rosja
10-09-2009 15:39:22 Σ B @ 47842 #^

lojzek(#47840) to me zajima s tema urednikama, mas nejaky cisla? materialy, linky?

jeff
10-09-2009 15:34:05 Σ B @ 47841 #^

to nemyslis vazne jirine co? spis je to tak ze CSSD hovno vybere (pac bohati lidi ktery chtej podojit se jim na to akorat tak z vysoka vyserou) ale daleko vic rozdaj.... ze by zavedli aspon nejakou reformu je ani nenapadne.

ODS co zavedla, tak jen proto ze CSSD to sabotuje - kdyz je patovej vysledek voleb, tak se ani nic jinyho delat neda.

kradou samozrejme vsichni...

lojzek
10-09-2009 15:30:40 Σ B @ 47840 #^

hehe to se mi libi, jak furt nekdo vynaklada namaha na naky stvavy pytloviny

nevim co furt resite, cssd, nebo ods, jakej je v tom rozdil... obe dve strany musi zivit miliony statnich urednich a je jedno ze jedna mene vybere a mene rozda, kdezto druha vice vybere a vic rozda, kdyz tunelovat budou hombri z obou stran, urednici budou sedet na prdeli nadale (ted byl IT spehovak v Iglau kraj urade a slusne vysledky nefakcenkosti uredniku, se flakaj vic nez ja... :D

kuaB
10-09-2009 15:18:46 Σ B @ 47839 #^

no toz nepekne cteni to je. Snad to takhle nedopadne!!!